Szukaj    
Nawigacja
Menu główne
· Strona główna
· CKZiU nr 2
· O Nas
· Statut i regulaminy
· Doradca zawodowy
· Szkoła promująca bezpieczeństwo
· Pedagog
· Wolontariat
· Biblioteka
· Programy i akcje zakończone
Rekrutacja
· Oferta 2017/2018
· Zasady rekrutacji
· Kształcenie zawodowe
· Rozszerzenia dla technikum
· Podręczniki
Dla budowlańców
· Erasmus+
· Leonardo da Vinci
· Praktyki w Turyngii
· Wyprawy dydaktyczne
· Modernizacja kształcenia
· Budownictwo to jest to!
· Olimpiada budowlana
Uczniowie
· Samorząd Uczniowski
· Wymiana młodzieży
· Herbaciarnia Naukowa
· Szkoła Dialogu
· Beton
· Nasze wycieczki
· Język angielski
· Wychowanie fizyczne
Po lekcjach
· Rowery
· Theatre Britain
· WOŚP
· Warto przeczytać
Znajdź nas

Kontakt

Zespół Szkół nr 1
ul. Słowackiego 4
34-100 Wadowice
tel./fax +48 33 823 35 26
     +48 33 873 24 70

Sekretariat czynny
poniedziałek - piątek
8.30 - 15.00

e-mail: zs1wadowice@wp.pl

Wymiana niemiecko-polska 2011
     

W dniach od 29 sierpnia do 4 września 2011 roku grupa ośmiu uczniów z naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu polsko-niemieckim, które zorganizowane zostało na terenie Oświęcimia i Krakowa.

Owo spotkanie, która zorganizowane było pod hasłem „Pamięć Ofiar Holokaustu, pojednanie i stereotypy”, miało na celu poznanie wspólnej dla obu naszych narodów historii, odwiedzenie miejsc pamięci i tym samym pojednanie się młodych ludzi z Polski i Niemiec.

Spotkanie to było też przede wszystkim okazją do bliższego poznania kultury naszych zachodnich sąsiadów, ich języka i nawiązaniem nowych znajomości, a nawet przyjaźni ;-)

Pierwszego dnia, w poniedziałek, pojechaliśmy do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy naszych kolegów z Niemiec.

Na początku wszyscy uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjnych, które szybko zbliżyły nas do siebie. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że niektórzy młodzi Niemcy uczą się języka polskiego, co jeszcze bardziej nas ośmieliło. Tego dnia popołudnie upłynęło nam na zwiedzeniu Synagogi, jedynego żydowskiego domu modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej.

Niewątpliwie jednym z ważniejszych przeżyć tej wymiany było wspólne odwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, dokąd udaliśmy się w następnych dniach. Tam nie tylko wsłuchiwaliśmy się w słowa przewodnika, lecz także czytaliśmy psalmy, modliliśmy się za ofiary Holokaustu, składaliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze jako symbol pamięci i pojednania. Po południu rozmawialiśmy na temat II Wojny Światowej, jej przyczyn i skutków. Ta dyskusja niewątpliwie pomogła nam zrozumieć wspólną trudną historię. Ponieważ w środę nocowaliśmy w Centrum zapaliliśmy ognisko, przy którym siedzieliśmy do późna w nocy. Był to kolejny czas, kiedy mogliśmy nawiązać bliższe znajomości i poćwiczyć konwersacje z kolegami.

Kolejnego dnia pracowaliśmy nad projektem „Vorurteile – uprzedzenia”. Naszym zadaniem było stworzenie plakatu mówiącego o przesądach dotyczących Niemców, ale także plakatu, przedstawiającego typowego, naszym zdaniem, Polaka. Strona niemiecka miała takie samo zadanie. Najcenniejszą częścią tego projektu było porównanie naszych wyobrażeń z wyobrażeniami Niemców oraz dyskusja na ten temat. Wyniki tej dyskusji były dla nas niezwykle pouczające.

W piątek nasi koledzy z Niemiec odwiedzili naszą szkołę. Przywitał ich Pan Wicedyrektor Sławomir Siedlecki oraz zaproszony na tę specjalną okazję gość - Pani Wicestarosta Marta Królik. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. W jego trakcie podzielono się dotychczasowymi wrażeniami. Młodzież z Niemiec i Polski przedstawiła krótką prezentację z minionych dni oraz zaprezentowała swoje umiejętności językowe w scenkach w języku polskim. Oczywiście nie zabrakło wadowickich kremówek. Następnie młodzi Niemcy udali się na zwiedzanie miasta, muzeum miejskiego i wystawy o Janie Pawle II. Ale nie było to zwyczajne zwiedzanie. Przygotowaliśmy dla nich podchody fotograficzne, które zakończone zostały konkursem z główną nagrodą.

Po południu udaliśmy się do Krakowa, aby tam, w miłej atmosferze na Starym Mieście jeszcze bliżej się poznać. W trakcie kolejnych wspólnie spędzonych dni zwiedziliśmy Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce. Ostatniego dnia udaliśmy się do restauracji, gdzie zjedliśmy pożegnalny obiad i podsumowaliśmy nasze spotkanie.

Łza kręciła się w oku na myśl o rozstaniu, mamy jednak nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Moim zdaniem bardzo ważne jest uczestnictwo w programach wymian, gdyż dzięki temu zwiększamy naszą znajomość języka niemieckiego, poznajemy życie w innych krajach, kulturę oraz obyczaje tam panujące. Nawiązujemy przyjaźnie i znajomości, uczymy się pracy w zespole polsko-niemieckim. Bardzo dobrze rozwija to nasze horyzonty i wpływa na rozwój osobisty jak i rozwój poglądów na świat.

Tekst: Agnieszka Jakubowska

Foto: Irena Jagiełka

Program zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Gospodarzami projektu byli: Pani Irena Jagiełka, Pani Agnieszka Jakubowska oraz Pani Magdalena Juszkiewicz. Natomiast ze strony niemieckiej opiekunami grupy byli: Pan Ernst Dertmann i Michael Finkemeier, którzy należą do organizacji Pax Christi w Münster.


 
 
 
 
 

  
   
 
   
 

 

 

 

 

Kształcenie zawodowe
TECHNIK BUDOWNICTWA
MURARZ-TYNKARZ
MONTER SIECI I INSTALACJI SANITARNYCH
MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE
BETONIARZ-ZBROJARZ

e-Dziennik
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło