Szukaj    
Nawigacja
Menu główne
· Strona główna
· CKZiU nr 2
· O Nas
· Statut i regulaminy
· Doradca zawodowy
· Szkoła promująca bezpieczeństwo
· Pedagog
· Wolontariat
· Biblioteka
· Programy i akcje zakończone
Rekrutacja
· Oferta 2017/2018
· Zasady rekrutacji
· Kształcenie zawodowe
· Rozszerzenia dla technikum
· Podręczniki
Dla budowlańców
· Erasmus+
· Leonardo da Vinci
· Praktyki w Turyngii
· Wyprawy dydaktyczne
· Modernizacja kształcenia
· Budownictwo to jest to!
· Olimpiada budowlana
Uczniowie
· Samorząd Uczniowski
· Wymiana młodzieży
· Herbaciarnia Naukowa
· Szkoła Dialogu
· Beton
· Nasze wycieczki
· Język angielski
· Wychowanie fizyczne
Po lekcjach
· Rowery
· Theatre Britain
· WOŚP
· Warto przeczytać
Znajdź nas

Kontakt

Zespół Szkół nr 1
ul. Słowackiego 4
34-100 Wadowice
tel./fax +48 33 823 35 26
     +48 33 873 24 70

Sekretariat czynny
poniedziałek - piątek
8.30 - 15.00

e-mail: zs1wadowice@wp.pl

Modernizacja kształcenia zawodowego - w szkole
O projekcie Ogłoszenia o naborze
Harmonogramy zajęć Zarządzenia Regulamin Załączniki do regulaminu Pliki do pobrania

   

Informacja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych –

Staże 4-tygodniowe  2015r.

 

            Informujemy, iż w dniach od 18.08.2015r. do 26.08.2015r. odbyły się posiedzenia Komisji Stypendialnej, która przyznała stypendia stażowe dla uczniów realizujących

4-tygodniowy staż w ramach projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” w okresie od 29.06.2015r. do 07.08.2015r. Ponadto Komisja Stypendialna przyznała refundację kosztów za dojazdy na staż uczniom, którzy złożyli stosowane wnioski.

W załączeniu wykaz uczniów z poszczególnych szkół.

 

                                               Przewodnicząca Komisji Stypednialnej

                                               Anna Szewczyk

 

Wykaz uczniów Zespołu Szkół nr 1  w Wadowicach.

 

 1. Monika Bylica
 2. Edyta Targosz
 3. Szymon Adamus
 4. Wioletta Brańka
 5. Mieszko Zybek
 6. Jakub Gurdek
 7. Dawid Balon
 8. Bartłomiej Grajny
 9. Maciej Rychlik
 10. Kamil Ruła
 11. Julita Klaja
 12. Anna Krzykawska

 

 

 

 


Fakro 2015

Uczniowie klas III c i III d, z opiekunami – p. Ireną Jagiełką, p. Anną Gębalą i p. Markiem Kanią,  odwiedzili 20 maja 2015 r. zakład produkcyjny FAKRO w Nowym Sączu, specjalizujący się w wykonywaniu okien  dachowych, schodów strychowych, świetlików i innych produktów do zabudowy poddasza. Firma ta została założona w 1991 roku. Obecnie posiada12 zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie, zatrudniając 3300 pracowników.

Uczniowie w towarzystwie miłych i kompetentnych przewodników zwiedzali fabrykę, uczestniczyli w ciekawych wykładach, obejrzeli prezentację 3D poświęconą produktom firmy, poznawali linię produkcyjną okien dachowych. Na zakończenie wysłuchali interesującej prelekcji na temat przyczyn  spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce po roku 2008. 

   Marek Kania


Fakro 2014

W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” uczniowie klas czwartych naszej szkoły w dniach 23 i 24 października 2014 roku  odwiedzili firmę Fakro i elektrownię wodną na Dunajcu. 
Dwudniowy wyjazd pod opieką  wychowawców A. Łokcik- Szczygieł i  K. Szczygła oraz M. Wójcika i księdza P. Wiktora to niezapomniane wspólne chwile spędzone w Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej i Niedzicy.

K. Szczygieł

Zapraszamy do galerii

Informacja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – staże wakacyjne sierpień 2014r.

Informujemy, iż w dniach od 09.09.2014r. do 12.09.2014r. odbyły się posiedzenia Komisji Stypendialnej, która przyznała stypendia stażowe dla uczniów realizujących 4-tygodniowy staż w ramach projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” okresie od 28.07.2014r. do 30.08.2014r. Ponadto Komisja Stypendialna przyznała refundację kosztów za dojazdy na staż uczniom, którzy złożyli stosowane wnioski. W załączeniu wykaz uczniów z poszczególnych szkół. Przewodnicząca Komisji Stypednialnej
Anna Szewczyk

 1. Daniel Fryś  2. Karolina Chmielnicka 3.Grzegorz Kawaler

Informacja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – staże wakacyjne lipiec 2014r.
Informujemy, iż w dniach od 14.08.2014r. do 21.08.2014r odbyły się posiedzenia Komisji Stypendialnej, która przyznała stypendia stażowe dla uczniów realizujących
4-tygodniowy staż w ramach projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” okresie od 30.06.do 01.08.2014r. Ponadto Komisja Stypendialna przyznała refundację kosztów za dojazdy na staż uczniom, którzy złożyli stosowane wnioski.
W załączeniu wykaz uczniów z poszczególnych szkół.
Przewodnicząca Komisji Stypednialnej
Anna Szewczyk

1. Monika Bylica 2. Rafał Cisoń 3. Sebastian Cisoń 4. Tomasz Chowaniec 5. Dawid Kondracki 6. Filip Pindel 7. Gabriel Klęczar 8. Gabriela Reszkiewicz
9. Karolina Karbowiak 10. Łukasz Rak 11. Patryk Zawiła 12. Paweł Światłoń 13. Paweł Grajny 14. Adrian Graca 15. Anna Krzykawska 16. Julita Klaja 17. Paweł Ślęzak

 

Staż - wizyta zawodoznawcza w Niedzicy i Nowym Sączu

W dniach 10-11 października 2013 r. uczniowie klas czwartych Technikum nr 3 w Wadowicach udali się na wizytę zawodoznawczą na południe Małopolski.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy elektrownię wodną za rzece Dunajec  w Niedzicy. Poznaliśmy historię miejsca, zostaliśmy zapoznani z tajnikami pracy i budową elektrowni oraz zobaczyliśmy imponujące maszyny znajdujące się w niej. Odwiedziliśmy długie, podziemne korytarze elektrowni, wychodziliśmy po imponująco długich schodach na pas widokowy znajdujący się na wale zapory wodnej, skąd mogliśmy zobaczyć rozciągające się wody zbiornika wodnego oraz zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Dzięki naszemu przewodnikowi poznaliśmy dokładniej historię tych miejsc. Następnie udaliśmy się na nocleg do pensjonatu w Bukowinie Tatrzańskiej.

Następnego dnia zwiedziliśmy firmę FAKRO produkującą okna dachowe w Nowym Sączu. Uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez jednego z jej pracowników. Dzięki niemu poznaliśmy historię  firmy i poznaliśmy sposoby produkcji  jednych z najlepszych okien dachowych na świecie. Oprowadzono nas również po całej fabryce.
Mogliśmy zobaczyć ogromne tafle szkła, przejść przez linię produkcyjną i poznać jej tajniki. Braliśmy też udział w wielu fascynujących doświadczeniach związanych z wytrzymałością szkła i jego właściwościami. Pełni nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Wadowic w godzinach wieczornych  11 października 2013 r.

Na wycieczce naszymi opiekunami były: pani Barbara Hydzik, pani Irena Jagiełka oraz pani Helena Kiełkowicz.

Justyna Zacharska

 

Wizyta studyjna w Turyngii

Wyjazd był organizowany w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W dniach od 22 do 28 września 2013 roku miałem okazję uczestniczyć w takim wyjeździe. Jego głównym założeniem było zapoznanie się z systemem kształcenia w Niemczech, tzw. „systemem dualnym”. W ramach tego projektu uczestniczyliśmy w wykładach dotyczących tego systemu, na których wytłumaczono nam dokładnie, na czym on polega: uczeń uczęszczający np. do technikum budowlanego równocześnie jest zatrudniony w zakładzie pracy, w którym kształci się w sposób praktyczny. Szkoła i praktyki są ze sobą powiązane.

Gdy przebrnęliśmy przez wykłady i szkolenia nadszedł czas na praktyczne zapoznanie się ze szkolnictwem w Niemczech, a dokładnie w szkole im. Waltera Gropiusa w Erfurcie.

W tej szkole mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach z niemieckimi nauczycielami z zakresu budownictwa. Przeprowadzaliśmy różne doświadczenia z materiałami budowlanymi w szkolnym laboratorium. Zwiedziliśmy również cały teren szkoły. Po każdym dniu pracy musieliśmy wypełnić kartę informacyjną, opisując w niej wszystkie czynności, jakie wykonaliśmy w ciągu całego dnia.

Ale wyjazd to nie tylko sama szkoła... Mieliśmy również organizowane wycieczki min. do Erfurtu, Weimaru. Zwiedzaliśmy te piękne miasta w Turyngii, ucząc się o ich historii i zabytkach.

Odwiedziliśmy też fabrykę BFE zajmującą się produkcją elementów prefabrykowanych. W tej fabryce wykonuje się różnego rodzaju belki, przęsła i inne wielkogabarytowe elementy z betonu.

Mieliśmy też okazję zwiedzić Centrum Szkolenia Zawodowego w Turyngii, gdzie kształcą się przyszli elektronicy, mechanicy samochodowi, lakiernicy, cukiernicy, hydraulicy.

Zaskoczył mnie ogrom tych wszystkich obiektów i ich wyposażenie, które jest bardzo nowoczesne i profesjonalne. Uczniowie mają stworzone idealne warunki do pracy i nauki, dzięki czemu szkolą się na dobrych fachowców w swoich zawodach.

Dzięki wizycie w Erfurcie miałem okazję nauczyć się wielu praktycznych rzeczy, które z pewnością wykorzystam w naszej szkole. Szkołę w Erfurcie i naszą Budowlankę może i dzieli wiele kilometrów, ale łączy jedno - zaangażowanie nauczycieli i uczniów, którzy chcą zdobywać wiedzę z zakresu budownictwa.

 Maciej Skoczylas

  

Lista uczniów Zsnr 1 w Wadowicach, którym przyznano stypendium stazowe zgodnie z decyzją Komisji Stypendialnej z dn. 16.09.2013r.

 1. Dawid Kowalski 2. Karolina Chmielnicka 3. Adrian Graca
Anna Szewczyk

Lista uczniów ZS nr 1 w Wadowicach, którym przyznano stypendium stażowe, zgodnie z decyzją Komisji Stypendialnej z dn. 26.08.2013r.

 1. Piotr Zięborak 2. Jan Sawczak 3. Karolina Jarguz 4. Paweł Ślęzak 5. Michał dziubany 6. Sebastian Cisoń 7. Oskar Stanclik 8. Wojciech Gajewski 9. Agnieszka Dębska 11. Kinga Basta 12. Łukasz Kurzyniec 13. Tomasz Ruła 14. Tomasz grzesiek 15. Anna Pająk 16. Mariola Brózda

Pierwsza pomoc przedmedyczna

22 lutego 2013 roku grupa uczniów uczestniczyła w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie obejmowało manualną resuscytację krążeniowo-odechową oraz resuscytację  z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, małego urządzenia, które coraz częściej możemy spotkać w miejscach publicznych.

30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy wielokrotnie powtórzone mogą uratować ludzkie życie.

Tekst i foto: M. Williams

Źróło; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:AlgorytmBLS.svg. Autor: Wojtin
 
   
   
   

Wizyta zawodoznawcza - Fakro 2012

W dniach 4 -5 października 2012 uczniowie klasy 4c i 4d uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej w firmie FAKRO w Nowym Sączu. Prelekcja oraz prezentacja multimedialna 3D, w trakcie których mieliśmy okazję poznać zaawansowaną technologię przedsiębiorstwa oraz szeroką gamę innowacyjnych produktów, połączona została ze zwiedzaniem zakładu, podczas którego mogliśmy obserwować nowoczesny proces produkcji okien dachowych. Dodatkowo wysłuchaliśmy interesującej prelekcji na temat możliwości rozwoju ekonomicznego naszego kraju, która uzmysłowiła nam, jak ważne jest wybieranie naszych rodzimych polskich produktów.
Drugim etapem wycieczki było odwiedzenie Elektrowni Wodnej na zaporze w Niedzicy, gdzie zwiedzając pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemy tunel, poznawaliśmy zasady działania elektrowni wodnej. Całe przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, w którym nasza szkoła aktywnie uczestniczy.
Tekst: Agnieszka Jakubowska Foto w galerii: Elżbieta Kraus

O budownictwie tylko zawodowo…

Po raz drugi w ramach unijnego programu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce uczniowie wzięli udział w zajęciach językowych. Podobnie jak w poprzednim roku zajęcia poświęcone były nauce języka angielskiego zawodowego. Podczas zajęć uczniowie klasy 3c mieli okazję poznać słownictwo i struktury gramatyczne niezbędne do prac w branży budowlanej. Mamy nadzieje, że te wspólnie spędzone czterdzieści godzin zajęć lekcyjnych zaowocuje już niebawem.

Tekst i zdjęcia Agata Grabowska

kwiecień 2012

Co oni tam próbuja zmalować? Memory game już rozpoczęta. Gdzieś tu to słówko musi być!
Praca w toku. Praca w parach? A jakże! Współpraca to podstawa każdej nauki.

 

Niemiecki zawodowy

Od dnia 7 listopada 2011 r. 15 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej – przyszli murarze i hydraulicy - uczestniczy w kursie języka niemieckiego zawodowego w ramach programu unijnego Modernizacja kształcenia zawodowego. Zajęcia prowadzone są przez panią mgr Agnieszkę Jakubowską. Na zajęciach uczniowie ćwiczą słownictwo związane z domem i jego otoczeniem, drobnymi usterkami, pracownikami i narzędziami budowlanymi. Uwzględniając rzeczywiste potrzeby uczniów, nacisk położony jest na opanowanie słownictwa związanego z pracami murarskimi i hydraulicznymi, poznajemy również zasady bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Również uczniowie klas technikum mają możliwość podnoszenia swoich kompetencji poprzez udział w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego. Piętnastoosobowa grupa uczniów z klasy 1d już rozpoczęła naukę języka zawodowego, który w przyszłości zwiększy ich szanse na rynku pracy zarówno w kraju jak i za granicą.

Agnieszka Jakubowska

 


Niemiecki? Cry Fachowy? FrownDlaczego nie!Laughing

Od 2 listopada 2011 roku prowadzone są w naszej szkole zajęcia dodatkowe ukierunkowane na rozwijanie kompetencji kluczowych w ramach programu unijnego Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.

Zajęcia noszą nazwę: Uczenie czytania dokumentacji technicznej w języku niemieckim.

Kurs obejmujący 20 godzin dla jedenastoosobowej grupy uczniów z klasy 3d oraz 4d technikum prowadzi pani mgr inż. Aleksandra Łokcik-Szczygieł.

Nauka fachowego języka niemieckiego nie jest łatwa, ale atrakcyjna forma przekazu informacji, w tym wykorzystanie środków multimedialnych, pozwala pobudzić u uczniów procesy mentalne, automatyzować ich reakcje na komunikaty słowne.

Ponadto w trakcie kursu omawiane są zagadnienia dotyczące typowych rozwiązań projektowych budynków jednorodzinnych i sposobu ich wymiarowania. Uczestnicy poznają różnice pomiędzy Polską Normą (PN) a niemiecką normą (DIN) i uczą się je interpretować.

Taka umiejętność oraz w miarę swobodne posługiwanie się językiem niemieckim w sytuacjach życia codziennego dają szansę znalezienia pracy może niekoniecznie w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii, ale także w Polsce - w firmie budowlanej z kapitałem zagranicznym.

Aleksandra Łokcik-Szczygieł

 


W dniach 27 i 28.10.2011 r. uczniowie klas IVd i IIc technikum pod opieką pani Aleksandry Łokcik-Szczygieł i pana Krzysztofa Szczygła uczestniczyli w wyjeździe do Nowego Sącza, Bukowiny Tatrzańskiej  i Niedzicy. Cele wizyty zawodoznawczej to:

 • - obserwacja produkcji okien dachowych firmy „Fakro”,
 • - poznanie organizacji nowoczesnego przedsiębiorstwa,
 • - uczestnictwo w prelekcji na temat ekonomii sprzedaży,
 • - zapoznanie się z budową kolektorów słonecznych,
 • - obejrzenie przykładów budownictwa regionalnego Podhala,
 • - poznanie zasad działania elektrowni wodnej.
  Całe przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Pomimo trudnych tematów poruszanych podczas wizyt, bawiliśmy się doskonale.
  Sprawozdanie przygotował: K. Szczygieł


W ramach realizacji programu „ Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” dziewięciu uczniów klasy 3d od stycznia 2011 roku uczestniczyło w zajęciach z języka zawodowego.

W ciągu dwudziestu zajęć uczniowie poznali m.in. słownictwo związane z placem budowy, renowacją budynku, narzędziami budowlanymi. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę teoretyczną uczestnicy zajęć będą mogli już niebawem wykorzystać w praktyce!

Tekst i foto w galerii: Agata GrabowskaW dniach od 8 i 9 grudnia oraz 9 i 10 grudnia 2010 r. klasy IV podczas wyprawy dydaktyczno-naukowej odwiedziły Podhale.
Uczestniczyliśmy w:
1) prezentacji na temat powstania zapory w Czorsztynie,
2) zwiedzaniu elektrowni wodnej w Czorsztynie,
3) prelekcji na temat budownictwa regionalnego w Bukowinie Tatrzańskiej,
4) prezentacji działania okien dachowych, także w wersji 3D,
5) oglądaniu procesu produkcyjnego powstawania okien,
6) prelekcji na temat przedsiębiorczości.
Całe przedsięwzięcie sfinansowała Unia Europejska.
Uczniami podczas wyprawy opiekowali się: J. Bechta, A. Brańka, K. Kowalska–Michalik, M. Wójcik, A. Łokcik-Szczygieł i K. Szczygieł
Tekst i foto w galerii: K. Szczygieł

Kształcenie zawodowe
TECHNIK BUDOWNICTWA
MURARZ-TYNKARZ
MONTER SIECI I INSTALACJI SANITARNYCH
MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE
BETONIARZ-ZBROJARZ

e-Dziennik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło